Przygotowania do ślubu.

Lista prezentów

Jak wiadomo ze ślubem i przyjęciem weselnym wiążą się olbrzymie koszta. Zaproszeni goście zawsze chcą podarować coś Państwu Młodym rozpoczynającym nowa drogę życia. Prezenty zwykle zależą od zamożności naszych gości, ale również od tradycji rodzinnych z tym związanych. Co raz częściej Państwo Młodzi nie chcą prezentów w stylu czajnik, żelazko, sztućce itp. Doświadczenie uczy, że takie prezenty zwykle się powtarzają lub są zbędne i później mamy problem co z nimi zrobić. Są pary, które tworzą listę prezentów lub mówią konkretnie swoim gościom czego oczekują. Obecnie najczęstszą forma prezentową są pieniądze. Państwo Młodzi już w zaproszeniach zaznaczają formę prezentową, pisząc np. by prezent zmieścił się w kopercie.

Kolejną kwestią prezentową, która jest dobrze wyglądającym dodatkiem są np. kwiaty. Jeszcze kilka lat temu kwiaty były powszechne. Piękne, ale bardzo nietrwałe więc jak to mawiają, po co wydawać niepotrzebnie pieniądze. Nowożeńcy z pewnością bardziej ucieszą się z dobrego wina lub czekoladek. Czasami Młodzi mają inne pomysły np. maskotki, książki, przybory szkolne, którymi będą mogli podzielić się z innymi.

Dobra rada dla przyszłych małżonków: powiedzcie wprost swoim gościom czego od nich oczekujecie. Jest to lepsze rozwiązanie, niż rozczarowanie po ślubie, że liczyło się na coś zupełnie innego.

Po ślubie należałoby podziękować gościom za otrzymane prezenty, pomyślcie wcześniej nad formą. Można to uczynić np. przy okazji podziękowań dla rodziców podczas przyjęcia weselnego, podczas pożegnania z gośćmi lub też wysłać podziękowanie w formie pisemnej tak jak wcześniej zaproszenie.